دست نوشته های جوینده
بهترین تلاش برای بهترین بودن
درباره وبلاگ


محسن الهامیان، مدیر فروشگاه علم بازار ElmBazar.com هستم و در زمینه های علمی (نجوم) فعالیت دارم. من کار گروهی رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم که یکی از بهترین اعضای تیم باشم. سعی می کنم خلاق باشم و کارهایی رو انجام بدم که به پیشرفت خودم، دوستانم، بشریت و آینده کمک کنه!

مدیر وبلاگ : محسن الهامیان
نویسندگان
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
چه چیزی نجوم آماتوری نیست؟
بر خلاف اونچه كه اغلب مردم تصور می‌كنند نجوم آماتوری و به طور كلی نجوم به هر چیزی كه سعی شده باشه به ستارگان، صور فلكی، فضا و اجرام سماوی ربط داده بشه، گفته نمیشه. نه، نجوم آماتوری در مورد مسائلی مانند تاثیر ماه بر جنون افراد، طالع بینیِ ستارگان و صورتهای فلكی، گرگینه‌ها و امثال اینها بحث نمی‌كنه.
بسیاری از مردم عامه و كم‌سواد دنیا (به خصوص در ایران) و متعصبان مذهبی(1) به دلیل باور كردن این سری گفته‌ها و اعتقادات كه به صورت دهان به دهان و در سطح وسیع در گردش است، تصور نادرست، بد و گاهی كاملا مخالف نجوم و نجوم آماتوری دارند. اینكه نجوم آماتوری روشی ماورائی، طالع‌بینی، خرافاتی و یا حتی در بعضی موارد كفر تلقی میشه.
اینگونه اعتقادات و باورهای گسترده و وسیع حتی در بعضی موارد باعث شده كه محققان و فعالان حوزه‌های دیگه، با شك و تردید نسبت به نجوم و نجوم آماتوری نگاه كنند(2). منجم آماتور یك طالع‌بین، متافیزیسین، جادوگر یا امثال اینها نیست. همانطور كه در موضوع قبلی در تعریف منجم آماتور گفته شد، منجم آماتور یك آدم سر به هوا است، كه در جهت تفریحی و علمی فعالیت می‌كنه.با این حال نمیشه منكر این موضوع شد كه شاید روزی با پیشرفت علم و ورود بشر به حوزه‌های جدید آگاهی و دانش، مسائلی مثل تاثیر ستارگان و سیارات بر سرنوشت انسان یا پیشینه وجود گرگینه‌ها یا تاثیر ماه كامل در برانگیختن حس جنون در انسان و امثال اینها جنبه علمی پیدا كرده و به حوزه نجوم و نجوم آماتوری وارد شوند(3). اما بدون شك تا آن زمان و اثبات و تایید علمی آنها، این موضوعات هیچ ربطی به نجوم و نجوم آماتوری ندارند.

موفق باشید.
جوینده.
یا حق.

پ.ن:
1. منظور آن دسته از متعصبان و تعصب‌های كوركورانه هست كه بدون هیچ دلیل و برهانی عمل می‌كنند. در اینجا جنبه منفی مد نظر است.
2. البته خوشبختانه این موضوع در این قشر از جامعه كمتر دیده شده و یا حداقل شدت عمل و واكنش كمتری داره. به علاوه خوشبختانه با پیشرفت آگاهی و سطح دانش بشر این موضوع به طور كلی حداقل در سطح قشر تحصیل‌كرده جامعه در حال از بین رفتن كامل هست.
3. كار در این زمینه و بررسی صحت و سقم پدیده‌های فراهنجار مربوط به علم فراروانشناسی میشه و لذا باز هم به نجوم و نجوم آماتوری هیچ ربطی نداره.
نوع مطلب : مجموعه سوالات رایج نجوم آماتوری، 
برچسب ها : سوال، نجوم، آماتوری، مجموعه، جوینده،
لینک های مرتبط : مجموعه سوالات نجوم آماتوری،

       نظرات
یکشنبه 30 آبان 1389
محسن الهامیان
در ابتدای امر لازمه یك بار دیگه یادآوری كنم.
این یك مطلب علمی یا بر پایه روش و اصول خاصی نیست. دوست ندارم به هیچ وجه رسمی بكنمش.
چیزها و موضوعاتی رو كه به نظر درست میرسه، به روش و زبونی كه مناسب ببینم، در اینجا می‌نویسم و مطرح می‌كنم. هیچ چارچوب و قید و بندی در كار نیست.نجوم آماتوری چیست؟
شاید بتونید نجوم رو خیلی ساده معنا كنید. بگید كه از چه بخش‌هایی تشكیل شده، كارش چیه، هدفش چیه و امثال این موارد. اما وقتی نوبت به تعریف و توضیح "نجوم آماتوری" میرسه، اوضاع كمی فرق میكنه.
در تعریف و توضیح نجوم آماتوری به نظرم كلمه دوم این عنوان، یعنی "آماتوری" از اهمیت زیادی برخورداره. در حقیقت این كلمه به تنهایی مشخص‌كننده تفاوت "نجوم آماتوری" با "نجوم" هست كه بیشتر در زمینه نحوه و میزان فعالیتشون هست.
در تعریف‌هایی كه برای واژه "آماتور" آورده شده، از طرفی كلماتی مثل "تازه‌كار"، "كسی كارهای ابتدایی رو انجام میده"، "كسی كه جدی و پیگیر نیست" و از طرفی كلماتی مثل "علاقمند"، "پیگیر" و "با انگیزه" آورده شده.
منجم آماتور كیست؟
در حقیقت منجم آماتور واقعی مشمول دسته دوم این كلمات و توصیفات میشه. منجم آماتور فردی علاقمند به 
نجوم هست كه به دلیل نداشتن امكانات كافی مثل رصدخانه، با تلسكوپ‌های كوچك آماتوری و رفتن به مناطق تاریك سعی در كشف چیزهای جدید در زمینه نجوم داره.
منجمان آماتور گاهی برای تفریح، گاهی برای مقاصد علمی و بعضی وقتها برای هر دو مقصود علمی و تفریحی به رصد و كار نجومی می‌پردازن.
كار علمی یك منجم آماتور شامل بررسی علمی پدیده‌ها و اجرام آسمانی مثل ماه‌گرفتگی و خورشیدگرفتگی، بارش‌های شهابی، ستاره‌های متغیر، نواخترها و ابرنواخترها، كشف اجرام جدید (بیشتر سیارك‌ها و دنباله‌دارها) و ...  هست. نجوم از جمله علوم اندكی هست كه آماتورها به اندازه حرفه‌ای‌ها به ارتقای اون كمك می‌كنند.

تعریف نهایی از یك منجم آماتور:
یك آدم سر به هوا، كه در جهت تفریحی یا علمی فعالیت می‌كنه!آسمانی باشید.
جوینده.
یا حق.
نوع مطلب : مجموعه سوالات رایج نجوم آماتوری، 
برچسب ها : نجوم، آماتور، منجم، آماتوری، جوینده،
لینک های مرتبط : مجموعه سوالات نجوم آماتوری،

       نظرات
سه شنبه 25 آبان 1389
محسن الهامیانچرا نجوم آماتوری؟!
اگر اونقدر خوش‌شانس بودید كه به دور از نور مزاحم ماه، به دور از آلودگی و گنبدهای نوری شهر و به دور از آلودگی هوا، خودتون رو در دل كویری تاریك پیدا كردید، لب فرو ببندید، بر روی خاك كویر دراز بكشید، آسمان رو نظاره كنید و تحسین كنید آفریننده رو ... . (1)

اگر اشتباه نكنم چیزی شبیه به این بود این متن. خیلی به دلم نشست این متن.
شاید خیلی‌ها با خوندن این متن به دنبال این باشند كه علت‌های متعددی رو برای روی آوردن یك فرد به نجوم آماتوری مطالعه كنند. اما اینطور نیست.

یگانه علتی كه یك فرد به خاطرش در زمینه نجوم و در سطح آماتوری فعالیت می‌كنه، "علاقه"، "علاقه" و "علاقه" هست. خیلی به دنبال متونی گشتم كه در مورد "چرا نجوم آماتوری" نوشته باشند. اما نتیجه‌ای نداشت. در تمام موارد این متون یكی از دو حالت زیر بودند.
 • یا اعتراف كرده بودند كه تنها به دلیل علاقشون به نجوم آماتوری در این زمینه كار می‌كردند.
 • یا اینكه سعی كرده بودند به حاشیه برند و سعی كنند موضوع رو بزرگتر از اینها نشون بدند. اما در اصل ریشه تمام حرفهاشون همون دلیل گروه اول بود. فقط كمی خوش رنگ و رو تر و قلمبه سلمبه تر!

در این مدت از برخی از دوستانم هم در این مورد پرسیدم. بعضی‌هاشون راحت گفتند چون علاقه داشتم و به نظرم جالب بود. برخی هم سعی كردند بیشتر دلیل بیارن. بعد كه كمی ادامه میدادند، بهشون می‌گفتن تمام اینایی كه گفتی، همون علاقه نیست؟! كمی فكر می‌كردند و می‌گفتند: "چرا، درسته"!!!

اما حالا این سوال پیش میاد كه این علاقه شدید از كجا ناشی میشه؟
اینجا هم مثل سوال قبلی، برای این علاقه تنها یك علت پیدا می‌كنیم.
جذابیت، جذابیت، جذابیت، .... الی بی‌نهایت.

حالا سوال بعدی. چه چیز یا چه چیزهایی باعث جذابیت نجوم آماتوری میشند؟ این جذابیت بی‌نهایت تحت تاثیر چه عواملی ایجاد میشه؟!
 • عظمت اولین و اصلی‌ترین عامل هست. آسمون و زیبایی‌هاش، هر انسانی رو محسور خودش می‌كنه. برای چشیدن طعم این عظمت می‌تونید سری به گالری‌های نجومی بزنید. مطمئن هستم حتی از دیدن عكس‌ها هم حیرت‌زده میشید.
 • تفاوت. شاید این كلمه كمی نامفهوم باشه. شاید هم تصور كنید كه منظور همون "تنوع" هست. اما در حقیقت "تفاوت" مرحله‌ای بالاتر از "تنوع" هست. منظور از "تفاوت" حضور لحظه به لحظه اتفاقات جالب و جذاب و غیر منتظره در فعالیت‌های مربوط به نجوم آماتوری هست. قسمت‌های انتهایی متن اول این مطلب رو دوباره بخونید. قسمت "لب فرو ببندید، بر روی خاك كویر دراز بكشید، آسمان رو نظاره كنید و تحسین كنید آفریننده رو ...". واقعا همینطور هست. در یك همچین موقعیتی تمام حواستون باید جمع باشه، چون مثلا هر لحظه ممكنه شهابی پرنور رد بشه. فقط چند ثانیه هست و شما فرصتی برای دیدنش ندارید! و سایر مثالهای اینچنینی.
 • ماجراجویی و تفریح. عموما برای داشتن یك برنامه خوب در نجوم آماتوری (غالبا رصدها) لازم هست به خارج از شهر برید. خب طبیعتا سعی می‌كنید با یك تیر دو نشون بزنید. پس روز گردش و جاهای جدید و شب آسمون و عظمت. مطمئنا خیلی عالی میشه حالا كه برای رصد به كویر میرید، روز رو هم از دست ندید و شن بازی و دق و ماسه و شتر و ... رو ببینید و تجربه كنید.
 • رسیدن به نتیجه. موفقیت در انجام كارهای آماتوری چون اكثرا در شب انجام میشند یا چون هنوز آگاهی عمومی در موردش پایین هست و امكانات و همكاری‌ها كمتر هست، فوق‌العاده لذت‌بخش و عالیه. قله هرچی بلندتر باشه، فتح كردنش لذت بخش‌تره.
شرح چند صحنه از جذابیت‌های نجومی
در مثال‌های پایین اتفاقات جذابی رو كه ممكنه در یك شب رصدی در كویر برای شما اتفاق بیفته، از ابتدای سفر تا انتهای اون براتون شرح داده میشه. در اینجا برای مثال كویر و رصدگاه سه‌قلعه براتون گذاشته شده:
 1. شما توی اتوبوس هستید و دارید به اتفاق دوستان نجومی یا تور رصدی یك گروه نجومی به سمت محل رصد در یكی از كویرها میرید. اگر كمی ذوق به خرج بدید، می‌تونید از فرصتی كه در راه هستید به اتفاق دوستان نهایت استفاده رو ببرید.
 2. رسیدید به محل رصد. شما نزدیكای ظهر به محل رسیدید. تا شب كه نمی‌خواید بیكار باشید؟! پس با كمی استراحت و تجدید قوا، حمله به سمت كویر و شیرجه توی شن و ماسه‌ها (جرقش زده بشه، برای همه طبیعی میشه).
 3. اگر بر فرض یك عكاس نجومی باشید. چند ساعت وقتتون رو توی هوای سرد كویر میذارید برای گرفتن تنها یك عكس. به نتیجه می‌رسید و اونوقت ... هوراااااا!!!!!!
 4.  و اگر شما بار اولتون هست كه به یك شب رصدی میاید. دیدن ماه از پشت تلسكوپ یا دوچشمی به یكی از بزگترین سرگرمی‌های شما تبدیل میشه (مثال ساده می‌زنم تا قابل درك باشه). مطمئنم از دیدنش شگفت‌زده میشید.
 5. خب اطراف تلسكوپ شلوغه. شما روی زمین دراز كشیدید و دارید آسمون رو نگاه می‌كنید. یك شهاب رد میشه. همه جا تاریكه و به همین دلیل اطراف با نور شهاب روشن میشه. صدای جیغ و فریاد خوشحالی شما و دوستاتون همه جا رو پر میكنه.
 6. خوابتون گرفته. میخواید بخوابید، اما كدوم خواب. قبلش باید سرما تا مغز استخون رو تجربه كنید (اونجا همه چیز لذت بخشه)!
 7. صبح شده و وقت رفتنه. شمایید و مسیر برگشت و كلی خاطره برای تعریف كردن.
 8. و ... اینا فقط یك گوشه و یك مثال از یك برنامه احتمالی بود.

آسمانی باشید.
جوینده.
یا حق.

پ.ن:
1. كتاب اسرار كائنات(1)/ نوشته ابراهیم ویكتوری
نوع مطلب : مجموعه سوالات رایج نجوم آماتوری، 
برچسب ها : نجوم، آماتور، منجم، آماتوری، جوینده،
لینک های مرتبط : مجموعه سوالات نجوم آماتوری،

       نظرات
جمعه 21 آبان 1389
محسن الهامیان
صبحی رفته بودم تبلیغات كارگاه آموزشی نجومی رو توی دانشگاه اسمشو نبر بزنم! ساعت 12:30 ظهر، من خودم رفتم تبلیغات رو زدم، كارهاش رو انجام دادم، یك كلاس سنگین رو صبح داشتم، گرسنه هستم، خسته‌ام و حالا اومدم با تمام این شرایط یك تبلیغ مربوط به یك كارگاه رایگان رو برای دانشجویان دانشگاهشون بزنم. چون خیلی سریع كنده میشه تبلیغات اگر هماهنگی نكنیم، رفتم تا باهاشون صحبت كنم. بعد از كلی این در و اون در و دنبال كار رو گرفتن، قرار شد پشت یكی از تبلیغات بنویسن كه زدن این تبلیغات ایرادی نداره.
طرف برداشت به من گفت فقط تو بوردها بزنین. گفتم شما خودتون بهتر می‌دونید، زدن توی بوردها فایده نداره. كسی نگاه نمیكنه. به علاوه نصف بوردها قفل شدن! چطور تبلیغ بزنم؟ ....
بعد از كلی كلنجار رفتن قرار شد روی دیوارهای آجری بزنم و جاهایی كه گچی نیست. اصرار داشتن روی گچ‌ها بزنم كنده میشه گچ‌های دیوار. حالا هی بیا براشون توضیح بده كه بابا این چسب كاغذیه، كنده نمیشه!
نهایتا قبول كردم و قرار شد فقط روی دیوارهای گچی رو نزنم. متنی رو روی برگه تبلیغات نوشتند و من هم راضی از اتاق اومدم بیرون و پیروزمندانه تبلیغ پشت‌نویسی شده رو دادم به نگهبان.
نگهبان نگاهی كرد و گفت، اینكه دیگه نیازی به نامه گرفتن نداشت. برید بزنید. تعجب كردم و متن پشت تبلیغات رو خوندم. نوشته بود:
تبلیغات این برگه ها بالامانع می‌باشد، فقط در بوردها.

ساعت 13:00 ظهر، من خودم رفتم تبلیغات رو زدم، كارهاش رو انجام دادم، یك كلاس سنگین رو صبح داشتم، گرسنه هستم، خسته‌ام و دارم با خودم میگم من احمقم كه دارم برای اینا كار می‌كنم. حیف از تلاش برای این ...!
خوش باشید.
جوینده.
یا حق.
نوع مطلب : دست نوشته‌های من، 
برچسب ها : نجوم، تبلیغ، آموزشی، آماتوری، جوینده،
لینک های مرتبط : دست نوشته‌های من،

       نظرات
دوشنبه 17 آبان 1389
محسن الهامیان
LANGUAGE FUNCTIONS
FIRST PART
The language is a  comunicative way between us. It's the biggest function of language. We live and grow in a social  and our our live and our development is depending to our ability to communicate with together
!!!"One of my friend said: "I speak, so i am
.I think he said true. because we show their effect generally whith speakig and usingthe language
Also, because our public works like our gob is affect of our ability to communicate together, the language is the main              th be successful in them
Sientict's                              their idea's about the different topic's with together by the language. It's the reason of developing the siences
.In the psychological area, we need to speak about our feeling's to be healthy in mental
In the parapsychological and metaphysician area when we use the language to speak, we                    one of our energic canals of our astral body
Of the past until now, we use the language to communicate whit together in different kind's and way's. So the language is very important. I want to write about the language fanctions and usages
So, the language has a great effect's in our life. The better language mean's better communicative, and better communicative mean's reaching to all of the develop's and good thing's that i writed them upPart second
Of the past until now, we use the language to communicate whit together in different kind's and way's. So the language is very important. I want to write about the language fanctions and usages
The language is a  comunicative way between us. It's the biggest function of language. We live and grow in a social  and our our live and our development is depending to our ability to communicate with together
!!!"One of my friend said: "I speak, so i am
.I think he said true. because we show their effect generally whith speakig and usingthe language
Also, because our public works like our gob is affect of our ability to communicate together, the language is the main factor to be successful in them
Sientict's share their idea's about the different topic's with together by the language. It's the reason of developing the siences
.In the psychological area, we need to speak about our feeling's to be healthy in mental
In the parapsychological and metaphysician area when we use the language to speak, we stimulate one of our energic canals of our astral body
So, the language has a great effect's in our life. The better language mean's better communicative, and better communicative mean's reaching to all of the develop's and good thing's that i writed them up
.Be successful
.Seeker
.Ya hagh
نوع مطلب : دست نوشته‌های من، 
برچسب ها : جوینده، نجوم، آماتوری، منجم، انگلیسی،
لینک های مرتبط : دست نوشته‌های من،

       نظرات
دوشنبه 10 آبان 1389
محسن الهامیان


( کل صفحات : 3 )    1   2   3   
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات