دست نوشته های جوینده
بهترین تلاش برای بهترین بودن
درباره وبلاگ


محسن الهامیان، مدیر فروشگاه علم بازار ElmBazar.com هستم و در زمینه های علمی (نجوم) فعالیت دارم. من کار گروهی رو خیلی دوست دارم و سعی می کنم که یکی از بهترین اعضای تیم باشم. سعی می کنم خلاق باشم و کارهایی رو انجام بدم که به پیشرفت خودم، دوستانم، بشریت و آینده کمک کنه!

مدیر وبلاگ : محسن الهامیان
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
پس از مدتها از آخرین مطلب "آنچه گذشت‌ها"، سلام :)

آز آخرین مطلب در این حوزه، چیزی حدود یک سال و نیم میگذره و حتی از تفاوت زمانی‌های قبلی میان اینگونه گزارش‌ها هم بیشتر هست. امروز اما، دلیلی محکم برای برگشتن به این سری پست‌ها دارم که برای توضیح اون، باید داستانی نسبتا طولانی رو براتون تعریف کنم.

داستان و توضیحاتی که اگرچه طولانیه، اما اگر به فعالیت‌های مرتبط با کارآفرینی و کسب و کار علاقمند باشید، گمان می‌کنم که براتون جذابیت داشته باشه و خسته نمیشید.


دی ماه 1389 ... یک اتفاق ...
من در جشنواره برترین وبگاه‌های نجومی پارسی زبان که توسط گروه سپهر نیلگون در نیشابور برگزار شد، شرکت کردم و وبلاگم به عنوان پنجمین وبلاگ برتر این جشنواره انتخاب شد. در جریان برگزاری جشنواره و اهدای جوایز، مذاکراتی بین افراد حاضر که نماینده بخشی از جامعه نجومی ایران بودند صورت گرفت و همه به این نتیجه رسیدند که باید سایتی مرجع برای ارتباط بین فعالان نجومی کشور ایجاد بشه.
من مسئولیت ایجاد این سایت رو از طرف موسسه علوم آسمان مهر قبول کردم.


10 مهر ماه 1390 ... آغاز یک رویا ...
بعد از حدود 9 ماه برنامه‌ریزی و طرح ایده‌های بسیار، سایت "مرکز گفتگوی منجمان پارسی" که یک جامعه مجازی مبتنی بر Oxwall بود، شکل گرفت. تب همه خوابیده بود و تقریبا بیشتر مشوقان اولیه طرح منصرف شده بودند و طرح تقریبا شخصی شده بود و مال من بود.
بخشهای متفاوتی برای سایت در نظر گرفته شده بود که قرار بود در بازه‌های زمانی مشخص، به سایت اضافه بشند.


اردیبهشت 1391 ... پای در راه ...
مطابق برنامه‌ریزی‌ها و زمان‌بندی‌های صورت گرفته، در این ماه فروشگاه و سیستم بازاریابی به مجموعه امکانات سایت اضافه شد. پیش از این علاوه بر جامعه مجازی ابتدایی، بخشهایی مثل تلویزیون نجومی، ربات پاسخگوی نجومی، آزمون‌ها و ... در بازه‌های زمانی ماهانه یا دو ماه یک بار، به سیستم اضافه شده بودند که اوضاع هیچکدومشون خوب نبود.
به دلیل شتابزدگی و بی‌تجربگیم، تمام سیستم‌ها ناقص بودند و حتی فروشگاه هم صرفا به دلیل رسیدن در موعد زمانی مقرر، بسیار ناقص بالا اومد.


آبان 1391 ... شروع مشکلات ...
سایت بیشتر از یک سال و فروشگاه حدود 6 ماه عمر داره. فروشگاه آپدیت نشده. قیمت‌ها و موجودی‌ها و حتی تعداد کالاها، مشکل‌های اساسی دارند. مخاطب ما سردرگم هست و فروش اونطور که برآورد میشد نبود.
برآوردهای ابتدایی ما در مورد امکان گرفتن حمایت دولتی به واسطه حضور نام آسمان مهر و اهمیت طرح هم به جایی نمیرسه و دستم خالی میمونه.
در این شرایط و در حالی که بدهکار هستم، باز هم حرکت تازه‌ای رو بدون اتمام موارد قبلی شروع می‌کنم. فروشگاه فیزیکی و حضوری در بیرجند. مثل دیوانه‌ای که داره به هر جایی چنگ میندازه تا سقوط نکنه.
در ابتدا مشتری‌های خوبی داریم، اما بعد از دو روز از شروع کار در دفتر، جریان بحران اقتصادی و دلار پیش میاد. دلار حتی تا 5.000 تومن هم میرسه.


اسفند 1391 ... نخستین شکست ...
در حالی که پیش از ماجرای دلار روزی چند تماس و هر چند روزی فروشی هرچند کوچک داشتیم، حالا به دلیل رکود اقتصادی حدود 4 ماه هست که حتی یک تماس هم نداشتیم. حتی یک تماس. -_-
به صورت رسمی اعلام می‌کنیم که تا اطلاع ثانوی برنامه‌ای برای کل سایت نداریم و صرفا سرپا نگهش میداریم. بدهی‌های حدودا 2 میلیونی با کمک خانواده تا حد زیادی برطرف میشه.


تابستان 1392 ... اوج نا امیدی ...
پس از قطع و وصلی‌های بسیار و مشکلات متعددی که برای سایت به وجود میاد، بالاخره بخش جامعه مجازی سایت کاملا نابود میشه. مشخص میشه که جایی که ازش سرویس جدید جامعه مجازی سایت (PHPFox) رو خریدیم، کدهای مخربی در سایت جا گذاشته و به دلایلی با استفاده از اونها سایت رو از کار انداخته.
دستمون به هیچ جایی بند نیست و تمام تلاشها برای برگردوندن سایت به دلیل ریشه‌ای بودن مشکل، مسائل مالی و نداشتن بکاپ منظم از سایت، به جایی نمیرسن. بخش جامعه مجازی سایت (بدنه اصلی) از دست میره. تلاشها برای فعال نگه داشتن بخش فروشگاه و درآمدزایی، نتیجه خیلی زیادی نمیده. -_-


بهمن 1392 ... دوره‌ای جدید و تلاشی دوباره ...

در پی فعالیت‌ها و سیاست‌های دولت جدید، بازار آرامش و ثباتی نسبی پیدا میکنه و فروشگاه بی صاحب ما که از خرابی اخیر جون سالم به در برده، تماس‌ها و خریدهای تازه و بدون زحمت و برنامه‌ای رو برای ما فراهم میکنه، تا نوید فرصت تازه‌ای رو بده.

15 بهمن 1392، با اضافه شدن دو نفر از بهترین دوستان نجومی (مهدی هاشمی و پویا حدادیان) به عنوان مشاور، سیستم فصل تازه‌ای رو برای فعالیت آغاز میکنه.

این بار با تجربه تر هستیم و به جای برداشتن چند کار همزمان، سیستمی عظیم و سنگی بزرگ، تنها به روی فروشگاه تمرکز می‌کنیم.


از بهمن 92 تا شهریور 93 ... با تجربه تر از گذشته ...

در این مدت سیستم نمایی خوب و امیدوار کننده رو نشون میده. در بازه‌ای حدودا یک و نیم ماهه، حدود 500 کالا رو با اینترنت GPRS ایرانسل به فروشگاه اضافه کردم (جهاد اینترنتی!) و ایده حضور مشاوران، به خوبی جواب داده. در حالی که کل کالاهای فروشگاههای تحت پوشش ما بیشتر از 4.000 کالا هستند، ما در این مدت فقط با حدود 700 کالا کار کردیم، که البته اونها هم تقریبا از عید به اینور آپدیت نشدند.

مشتریان از حضور مشاوران آگاه و مسلط و اجتماع فروشگاهها و پتانسیل نجومی کشور راضی تر از گذشته هستند و میانگین درآمد ماهانه‌ای 200 هزار تومانی به ازای هر نفر داشتیم.


شهریور 1393 ... شروع سرمایه‌گذاری و زمان ریسک ...

سیستم امتحان اولیه خوبی پس داده و امیدوار کننده نشون داده. پس از مشورت با مشاوران فروشگاه، به نتیجه می‌رسیم که سرمایه‌گذاری لازم برای تست سیستم در سطحی بالاتر رو داشته باشیم. اخذ وام برای تامین سرمایه مورد نیاز، روش انتخابی برای تامین سرمایه مورد نیاز هست.

وام دریافت شده به شکلی هست که در بدترین شرایط و در صورت اینکه هیچ تغییری در فروش قبل از سرمایه‌گذاری روی سیستم انجام نشه، توانایی پرداخت قسط‌هاش رو داریم.


1 مهر 1393 ... سطحی بالاتر ...

حدود یک ماه پیش درخواست طراحی یک فروشگاه فید خوان رو به یکی از تیم‌های بزرگ وب فارسی دادم که در کمال تعجب بهش توجهی نکردند. برحسب اتفاق، گزینه بعدی برای سفارش این فروشگاه، دو تا از دوستان من بودند.

ساعت 20:30 دیشب، مذاکره‌ای تقریبا یک ساعته بین من و دوستانم محمدحسین محسنی و دوستش! که قراره این سرویس رو طراحی کنند، مهر تاییدی بود بر شروع سطح جدیدی از فعالیت‌ها در تاریخ فعالیت سیستم. این صحبت‌ها آخرین چیزی بودند که من برای نوشتن این مطلب منتظرش بودم.

نوع مطلب : چالش طراحی سرویس، آنچه گذشت، 
برچسب ها : چالش طراحی سرویس، IranDevChallenge، آنچه گذشت،
لینک های مرتبط :

       نظرات
چهارشنبه 2 مهر 1393
محسن الهامیان


 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات